לטעות זה אנושי, להתנצל זה קשה- To Err Is Human, to Apologize Is Hard

Krakower TM
תאריך פרסום: 
20/07/2021
מקור: 
JAMA

במאמר דעה מ-20.7.2021 של הרופאה Thalia Margalit Krakower (רפואה פנימית) מביה"ס לרפואה בהרוורד, היא מספרת על חמישה חודשים שעברו על בנה בן השש, שהיה חולה במחלה שגרמה לו סבל, ועל ההורים, עד שהרופאים הצליחו לאבחן שהוא סובל מסוג נדיר של גידול במוח. לדבריה, טעויות הרופאים במשך התקופה הזו גרמו לאבדן האמון בהם, ועם קבלת האבחנה המשפחה הייתה זקוקה לשמוע מהרופאים קבלת אחריות על החוויה הקשה, כדי שהמשפחה תוכל להתחיל להתמקד יחד איתם בתהליך הטיפול.

כל הרופאים שאיתם המשפחה דיברה התחמקו מקבלת אחריות לטעויות. חלקם הביעו הפתעה מהטעויות, חלקם הביעו שמחה על האבחון הנכון סוף סוף וחלקם ניסו לספר סיפור אחר על תהליך האבחון הממושך והשגוי.

 

מחד, כרופאה, הכותבת חשה אמפתיה למצוקות הרופאים בתקופת קוביד-19: עומס עצום ואבדן היכולת לקלוט ניואנסים - שיש בקשר פנים-אל-פנים עם מטופלים - כתוצאה ממעבר לקשר וירטואלי שמתנתק לעיתים. מאידך, היא ומשפחתה חשים כאב כמטופלים על התהליך הארוך והשגוי. בהעדר התנצלות מצד הרופאים הרבים ששגו באבחון של מחלת הבן אין אפשרות, לדבריה, לגשר על הפער בין שתי התחושות.  

 

המשען נמצא רק אצל רופאת הילדים של הבן ברפואה הראשונית, שמכירה אותו במשך שנים. אחרי שעיינה בתדפיס של כל תהליך האבחון, היא הביעה צער כן ("אכזבתי אתכם") שלא זיהתה לאורך התהליך את כשליו בשלביו השונים. "האנושיות שלה – אותה אנושיות שהפכה אותה בת טעות בטיפול בבן – היא זו שגם בסופו של דבר נתנה לנו את הנחמה כמטופלים פצועים. כרופאים ראינו את האומץ הנדיר שהיא נדרשה לו כדי לצעוד בפתיחות אל תוך הרגע המייסר הזה, חשופה לשיפוטנו ונכנסת לעומקו של כאבנו."

 

הכותבת קוראת לשינוי תרבותי בחינוך הדורות הבאים ברפואה. במקום לשדר שהם שייכים לקבוצת עילית בעלת כישורים והישגים בלתי רגילים, ולהכניס אותם למלכודת של התחזות לפיה מקצוע הרפואה ראוי רק למי שמסוגלים להיות מושלמים, יש לשדר להם שכיצורי אנושי הם בני טעות, מתעכבים באבחון, לא עונים בזמן להודעות של מטופלים או אף אינם מצליחים להתנצל כראוי. "האנושיות שלנו היא שהופכת אותנו פגיעים. בכך היא מאפשרות לנו לטעות אך גם מעצימה אותנו ליצור קשר ולרפא."

 

בעוד ש"אני מצטער" ו"אני מצטערת" יוצאים מפינו בקלות כשנתקלים בזר ברחוב, ברפואה התנצלות היא קשה, כי היא משקפת את היותנו בלתי מושלמים באופן שגורם נזק, סבל ואף אבדן חיים. יחד עם זאת, כמטופלים ההתנצלות היא שמראה לנו שהרופא הוא איתנו. לכן יש לחנך רופאים לצפות לרגעים הללו, שבהם למרות מאמציהם הם יטעו. כדי ליצור את השינוי התרבותי הזה, אפשר ללמוד מקלינאים בכירים שמציגים מקרים של תחלואה ותמותה ומשתפים עמיתים וסטודנטים בטעויותיהם.
למאמר  לחצו כאן