ארגון הבריאות העולמי: ניתוח בטוח מציל חיים

תאריך פרסום: 
פברואר 2016
מקור: 
world health organization WHO

ב – 2004 הקים ארגון הבריאות העולמי "ברית עולמית", שמטרתה להוביל במדינות העולם תכניות לקידום בטיחות המטופל במהלך טיפול רפואי. ה"ברית" הזו כוללת הן קובעי מדיניות והן קבוצות של מטופלים.

הברית מציבה לעצמה "אתגרים לבטיחות המטופל ברמה הגלובלית", שעיקרם בניית סטנדרדים של פרקטיקה, שתציל מאות מליונים ממוות או מנזק בר מניעה במהלך טיפול רפואי בכל מדינות העולם.
האתגר הראשון, שנקבע לשנים 2005 – 2006, היה זיהומים במהלך טיפול רפואי, והתוצר היה יצירת סטנדרטים להיגיינה של הידיים ולשמירה על מוצרים נקיים, ציוד נקי, סביבה נקייה ופרקטיקות נקיות, בלווי קמפיין להטמעתם.
הפרויקט מופיע באתר האינטרנט של ארגון הבריאות העולמי, בכתובת: http://www.who.int/en  (לאיתור הפרוייקט - ראה בדף הבית  מצד שמאל  "Programmes and projects "  בפרק "Clean Care is Safer Care" ).

האתגר השני, שנקבע לשנים 2007 – 2008, היה בטיחות בכירורגיה, תחת הכותרת "ניתוח בטוח מציל חיים", והתוצר הוא רשימת בקרה לניתוח בטוח, בחמש שפות, שאנו בענבל תרגמנו לנוחיותכם  גם לעברית.

הפרוייקט כולו מופיע באתר האינטרנט של ארגון הבריאות העולמי (ראה בדף הבית של ארגון הבריאות העולמי -   באנר מצד שמאל   "Programmes and projects "  בפרק "Safe Surgery Saves Lives").
 

רשימת הבקרה לניתוח בטוח מתאפיינת בשלוש תכונות:
- פשטות - כדי להקטין התנגדות ליישומה 
- ישימות רחבה – לכל רחבי העולם
- מדידות – יכולת למדוד את ההשפעה של הצעדים המומלצים

הרשימה כוללת צעדים להערכת המטופל לפני הניתוח, צעדים בזמן ההתערבות הניתוחית וצעדים להכנת המטופל לטיפול שאחרי הניתוח, מתוך הכרה שבכל אחד מהשלבים הללו יש סיכונים למטופל. היא מחולקת לשלוש תקופות של הניתוח: כניסה לניתוח, לפני ההרדמה; אחרי ההרדמה ולפני החיתוך; ובמהלך הסגירה או מייד אחריה, אבל לפני השחרור של המטופל מחדר הניתוח. רוב הצעדים הללו מיושמים כבר בחדרי ניתוח ברחבי העולם, וגם בישראל, אך לעיתים נדירות כל הצעדים מיושמים במלואם כחלק מהשגרה של חדר הניתוח. צוות החוקרים של הפרוייקט למד, בין השאר, מרשימות בקרה שרווחות בחדרי ניתוח, ומצא שבחדרי ניתוח חסרים סטנדרטים ברורים והדרכה לגבי התוכן של אותן רשימות. את החסר הזה בא הפרויקט של ארגון הבריאות העולמי למלא.

בשל פשטותו, הכלי ניתן ליישום מיידי.

כדי להקל על הכנסת השימוש בכלי בחדרי ניתוח, פרסם ארגון הבריאות העולמי:
1. חוברת קצרה של הנחיות להטמעת הכלי בחדר ניתוח.  
2. שלושה סרטוני וידאו קצרים, שמדגימים כיצד להשתמש בכלי במהלך ניתוח שגרתי, כיצד להשתמש בו במהלך ניתוח מורכב, וכיצד לא להשתמש בכלי.

רשימת הבקרה היא תוצר של ניתוח סיכונים שעשה צוות של כ-100 מומחים ממדינות שונות, בהובלה של מומחים מביה"ס לבריאות הציבור בהרוורד. את מחקרם הם סיכמו בחוברת מפורטת, שמייצגת קונצנזוס של כל המומחים בתחום הכירורגיה, ההרדמה והסיעוד בחדר ניתוח, וכן דעות של מטופלים מרחבי העולם ומומחים בבטיחות המטופל, שהתייעצו גם איתם. המחקר מביא את הידע העדכני ביותר על כירורגיה בטוחה בכל העולם, והוא כולל הפניות ל-288 עבודות.
אנו ממליצים  למנהלי סיכונים, למנהלי מחלקות כירורגיות ולעוסקים בתחום הכירורגי, לקרוא את המחקר, שניתן להורדה ב- 
http://www.who.int/patientsafety/safesurgery/knowledge_base/WHO_Guidelin...

מהדורה שניה של המחקר מתוכננת להתפרסם בעתיד, בעקבות הפקת לקחים מהפעלת פיילוט של הכלי ב-8 בתי"ח ב-6 אזורים של ארגון הבריאות העולמי, ואחרי הטמעה של הכלי בעוד מאות בתי"ח באזורים השונים ברחבי העולם.
ניתוח הפיילוט מלמד, שמאז שהכניסו את השימוש ברשימת הבקרה יש ב-8 בתיה"ח ירידה של שליש בשיעור הסיבוכים מניתוחים (מ – 11% ל-7%), וירידה של 40% בשיעור מקרי המוות כתוצאה מניתוחים מורכבים (מ-1.5% ל-0.8%).

 אתר הפרוייקט מתעדכן כל הזמן, עם ההתקדמות בהטמעת הכלי, ומומלץ לעיין בו מעת לעת.

ארגון הבריאות העולמי מדגיש, שאין מדובר ברגולציה מחייבת, אלא בהמלצה על כלי, והוא מעודד את בתיה"ח להוסיף על הרשימה או להתאים אותה לסביבת העבודה המקומית.

 
לנוסח מלא (390.45 KB)